Valóban könnyeb volt-e régen?


Vajon igaz-e, hogy 50-70 éve a fiatalok könnyedén, fillérekért jutottak hozzá egy házhoz, míg egy mai fiatalnak szinte elérhetetlen egy lakás vagy ház megvásárlása?

Belegondolnak-e abba a mai fiatalok, mi lenne, ha cserélni kellene nagyszüleikkel és a mai kényelmes életük helyett végig kellene csinálni, amit felmenőik végigküszködtek! Cserélnének?

Nagyszüleik sok esetben a házaikat szó szerint a két kezükkel építették.

Nem fogadtak fel generálkivitelezőt, aki végig vezette az építkezést és irányította a munkásokat. Helyette elmentek a munkába, majd hazajöttek, és sötétedésig dolgoztak a házon, reggeltől-estig!

Gépek nélkül, kézi erővel, szomszédokkal, családtagokkal kalákában- ami elsőre ugyan költségkímélőnek és energiatakarékosnak hangozhat- de azt a segítséget vissza is kellett adni!

Nem volt autó, a teherautó luxus volt, lovaskocsival, talicskával, biciklivel, vödörrel oldották meg az alapanyagok szállítását. A betonkeverő ritka kincs volt, a többiek kézzel keverték a maltert kádban.

Emellett a többség ugyanúgy több gyereket nevelt, dolgozott napi 8 órát, háztartást vezetett, kertet művelt, jószágokat tartott, gondozott, etetett.

A nők hajnalban keltek, hogy nokedlit, pörköltet, vagy töltött káposztát csináljanak a munkásoknak. A háztartás vezetés mellett ha kellett, megfogták a téglát, keverték a maltert, segítettek, ahol tudtak.

Nem volt telefon. Ha valamit akartak, elmentek személyesen.

Nem volt OBI, Praktiker, vagy webáruházak óriási választékkal, házhoz szállítással. Minden alapanyagért meg kellett harcolni, vagy zsebbe csúsztatni, hogy legalább valamilyen legyen.

Nem volt még közösségi média sem okostelefon; ezért nem is facebook-oztak és nem néztek Tik-Tok videókat sem. Nem is nagyon lett volna idejük rá.

Az udvarokon veteményes volt, amit gondoztak és amiből étel is került az asztalra.

Nap mint nap hajnalban keltek az állatokhoz, télen feldolgozták azokat, így telt meg az éléskamra.

Valóban nekik könnyebb volt?
Nem lehet, hogy igazából sokkal nehezebb volt nekik?

Egyszerűbben és sokkal kevesebb komforttal éltek, a maguk módján talán többet tettek életükért és boldogulásukért, mint a ma embere. Egyszerűen azért, mert tudták, hogy nem mástól kell várniuk a boldogulást.

Érdemes fejben tartani, hogy mindig voltak és lesznek is nehézségek, a kérdés inkább csak az, hogyan állunk/viszonyulunk hozzájuk. A nehéz élethelyzeteket kihívásként kéne megélnünk, amiből tanulunk és megerősödünk általuk.

Felmenőinkre pedig büszkék is lehetnénk, hiszen ők építették fel az országot a háború után szorgalommal, akarattal, kitartással, alázattal és eltökéltséggel.