Az egyik legősibb szimbólum: Hamza vagy másnéven Fatima keze.
A jobbkéz Közel-Kelet és Észak-Afrika egyik legismertebb szimbóluma, a mezopotámiai civilizáció óta használatos. Hatalmat, áldást és szerencsét hoz viselőjének és megvéd az ártó és ördögi erőktől. Sok esetben a nazar gyönggyel együtt használják, így a két szimbólum erősíti egymást, megvéd az ártó szemektől is. Elsősorban az iszlám és a zsidó hitvilág meghatározó eleme, az iszlámban az öt ujj az iszlám öt alappillérét szimbolizálja. A Hamsa szó maga is ötöt jelent, de több néven is ismertté vált a szimbólum, ezek: Khamsa, Humes kéz, Fatima keze és Miriem keze.
Ékszerként is sokat látható Fatima keze, főleg nyakláncokon találkozhatunk vele. Ennek is, mint általában az anatóliai ékszereknek, története van.
A romantikus történet szerint Fatima asszony – Mohamed próféta lánya – épp helvát főzött a kertben, amikor hirtelen kinyílt az ajtó és férje lépett be rajta, Ali kalifa új feleségével. Fatima nagyon elszomorodott és döbbenetében elejtette a fankanalat, majd a kezével folytatta az étel kevergetését.
Nagy szívfájdalmától nem érzete a forró helva okozta fájdalmat. Ekkor férje odarohant hozzá és felkiáltott: _Mit csinálsz, Fatima? – és elkezdte érezni az égés okozta fájdalmat a kezén.
Ettől a naptól kezdve a Fatima keze szimbólum a türelmet, hűséget, bőséget szimbolizálja az iszlám világban. Lányok és asszonyok viselik ezzel a szimbólummal ékszereiket annak reményében, hogy ezt viselve elnyerik ezeket a tulajdonságokat.