".... 44 évvel ezelőtt.....
John Lennon és a "The Beatles" emlékére.
Legenda, akit soha nem temettek el nyilvánosan, de akinek emléke örökre velünk marad
A Beatles – korszakalkotó, felejthetetlen négyes volt.
Világunk rocktörténelmének egyik legnagyobb fejezete, kétségkívül a Beatles nevéhez kötődik.
1960-ban, az angliai Liverpoolban alakult zenekar – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison és Ringo Starr – nem csupán új szintre emelte a popzene műfaját, de kulturális forradalmat is indított.
Egyedi színpadi megjelenésük, zenei stílusuk annyira új volt, meghaladta saját korukat akkoriban, hogy - az aktuális médiális lehetőségeket is figyelembe véve - óriási tömegeket, 100 milliókat voltak képesek extázisba emelni.
1963-64-ben, a semmiből feltörő "Beatlemania", egy teljesen új jelenség és fogalomként robbant be az emberek tudatába, mely izgalmakat addig sosem tapasztaltak a rajongók.
Ritmikai, melodikus és hangzásbeni újítások tömkelegét hozták, de mára az is nyilvánvaló, az akkori dallamok, örökzöldekké váltak.
Az addig soha nem hallott vokális megoldások, (Lennon- McCartney polifónikus hangzása) olyan egyedi csengést adtak dalaiknak, amit azelőtt soha egyik banda sem alkalmazott a különböző produkciókban.
Legfőképp ez tette őket igazán különlegessé.
A jellegzetes Beatles akkordok felejthetetlenné lettek.
A világ összes rádióállomásán, átlagosan percenként csendül fel egy-egy Beatles nóta napjainkig, pedig több mint 60 éve elmúlt...
Ezt azóta sem tudta megismételni senki.
Az együttes dalai, mint a "Yesterday", "Hey Jude" vagy a "Let It Be", generációk szívébe lopták be magukat, míg a világra gyakorolt hatásuk messze túlmutatott a zenei sikereken. Ötletes dalszövegek, merész kísérletezés és a társadalmi kérdésekre való érzékenységük máig érezhető a popkultúrában.
John Lennon, a Beatles alapító tagja, nem csupán a zenekar motorja és szókimondó hangja volt, hanem olyan művész, aki mélyebb jelentést vitt minden alkotásába. Lennon szövegei tükrözték a társadalmi igazságtalanság elleni küzdelmet, a békevágyat és a személyes harcokat.
Az Imagine és a béke himnusza
Az 1970-es évek elején, a Beatles feloszlása után Lennon szólókarrierje új irányokat nyitott.
Legikonikusabb dala, az "Imagine", nemcsak a béke, hanem az emberi egység himnusza is lett.
A dal idealista, mégis fájóan aktuális szavai a világ problémáira kínálnak spirituális megoldást, és Lennon hitvallását tükrözik: képzeljünk el egy világot, ahol nincsenek háborúk, nincsenek határok, és ahol az emberek harmóniában élnek.
Nemcsak művész volt, hanem aktivista is. Yoko Onóval való házassága után mindketten szenvedélyesen kiálltak a béke mellett, legyen szó az "ágyban maradás" tiltakozásról, vagy a dalokon keresztüli üzenetküldésről.
Képes volt egyszerű szavakkal bonyolult érzéseket, mély gondolatokat kifejezni, miközben a világ egyik legismertebb hangjává vált.
Képzeljük el, hány és hány fantasztikus dalt, szebbnél szebb békehimnuszt írhatott volna még ez az ember, ha anno nem oltják ki az életét egy elátkozott decemberi estén...
...de sajnos néhány pisztolylövéssel megszabadították a későbbi emberiséget ezektől a lehetséges gyönyörű alkotásoktól...
A nap, amikor a világ megállt
Lennon, 1980. december 8-án vesztette életét, több lövéssel végzett vele egy férfi, az egyesült államokban.
A gyilkosság, este 22:50 körül történt.
Helyszín: New York City, az Upper West Side-on található Dakota-ház (The Dakota Building) volt, ahol Lennon és felesége, Yoko Ono lakott.
A gyilkost, Mark David Chapmant, az akkor 25 éves férfit, aki Hawaii-ról érkezett, Lennon már aznap korábban is látta. December 8-án délután Chapman autogramot kért Lennontól, aki aláírta frissen megjelent Double Fantasy albumát. Chapmanről egy híres fotó is készült, ahogy az aláírt lemezt tartja.
Lennon és Yoko Ono az estét egy stúdióban töltötték, épp hazatértek, amikor a támadás történt.
Chapman a Dakota-ház előtt várakozott, majd amikor Lennon a bejárathoz ért, öt lövést adott le rá egy revolverrel.
Ezek közül négy golyó eltalálta Lennont.
A sztár súlyosan megsebesült, és bár azonnal kórházba szállították
(Roosevelt Kórház)ott 23:15 körül halottnak nyilvánították.
Chapman korábban rajongott Lennonért, de később megszállottá vált, úgy vélte, Lennon képmutató, különösen a híres "Imagine" című dalban megfogalmazott békeüzenetek miatt.
A gyilkosság idején Chapman magával vitte J.D. Salinger Zabhegyező című regényét, amelyből később azt állította, inspirációt merített.
Egyesek szerint felbérelt bérgyilkos volt, akit azért állítottak Lennonra, mert az akkoriban megfogalmazott éles társadalomkritikái, egyre veszélyesebbé váltak a tömegek befolyásolását illetően.
Mások szerint, csak egy őrült megszállott gyilkos volt.
Chapmant azonnal letartóztatták, és bűnösnek vallotta magát. Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, feltételes szabadlábra helyezés iránti kérelmeit azóta többször elutasították.
A tragédia világszerte mély gyászt váltott ki, Lennon halála máig megrázó pillanatként él a popkultúra történetében.
John Lennont soha nem temették el hivatalosan.
Halála után elhamvasztották, de hamvait nem helyezték nyilvános sírba, vagy temetkezési helyre.
Valószínűsíthető, a családja tarthatott a rajongók tömegének elkeseredésétől, netán tehetetlen haragjától, egy esetleges nyilvános temetésen.
Így vagy úgy, de a nyilvános temetés elmaradt.
Családja, különösen Yoko Ono, privát módon kezelte ezt a kérdést, és nem hozták nyilvánosságra, hamvai hol találhatók. Így a rajongók számára a New York-i Strawberry Fields Memorial vált az ő emlékhelyévé.
Azonban zenei öröksége és üzenete örökre velünk maradt.
Halála tragikus emlékeztető, hogy még a legfényesebb csillagokat is elérheti az emberi gyarlóság. A Dakota-ház előtti helyszín mára zarándokhellyé vált, ahol évente emberek ezrei emlékeznek meg Lennonról és életművéről.
A Beatles és Lennon mai napig tartó hatása
Zenéjük még mindig él és hat.
Fiatal művészek sokasága merít ihletet abból, amit a zenekar elindított, míg Lennon személyes története – a liverpooli munkásosztálybeli gyerekkorától az egyetemes popkultúra csúcsáig – mindannyiunk számára példázza, álmokat lehetséges valóra váltani.
Öröksége nem csupán a zenében, de a gondolkodásmódunkban is tovább él. Minden alkalommal, amikor felcsendül az "Imagine", újra és újra emlékeztet bennünket arra, hogy jobbá tehetjük a világot – ha megpróbáljuk.
Az évforduló alkalmából nemcsak gyászoljuk őt, hanem ünnepeljük azt az elképesztő örökséget, amit hátrahagyott.
John Lennon élete és művészete arra tanít minket: merjünk álmodni, merjünk küzdeni, és merjünk hinni egy jobb világban.
Emlékét ápolva tovább vihetjük azt az üzenetet, melyre egész életét tette fel:
A szeretet és a béke örök értékek, melyek sosem veszítenek jelentőségükből.
És végül Lennon elhíresült kijelentése:
"Világunkat elmebetegek irányítják, elmebeteg célokkal, és az egészben az a legelmebetegebb, ha ezt kimondod, azonnal elmebeteggé nyilvánítanak."